31 Mart 2017 Cuma

Wattpad'in Sevilen Yazarı Aslı Özden'i tanıyalım mı?Herkese Merhaba uzun bir aradan sonra yeni bir söyleşi ile buradayım. Artık bol bol kitap yorumu ve söyleşi ile sizinle olacağım…

Sevgili Aslı, söyleşi talebimi kabul ettiğin için çok teşekkür ederim demek isterdim ama sana emrivaki yaptım. Öncelikle inceliğin için teşekkür ederim emrivaki mi hiç tereddütsüz kabul ettiğin için. 
Kabul edilmeyecek hatun musun kuzum sen? Ayrıca seninle söyleşi yapma onurunu bana da verdiğin için çok teşekkür ederim.
(Bal yazarım… Teşekkür ederim)

1- Aslı Özden kimdir? Blog takipçilerim ve okuyucularına kendinden bahseder misin?
 Aslı Özden… 29 mayıs1982 doğumlu, 17 yıldır eşine âşık bir eş. 15 ve 13 yaşında iki erkek evladıyla arkadaş olan bir anne.  Üç kız kardeşin en büyüğü. Diğer ikisi okuyup öğretmen olmasına rağmen 18 yaşında liseyi bitirdikten sonra okumayı değil evliliği seçen bir kadın. Yazdıklarını okuyup beğenen okuyucularla beslenen bir yazar. 

2- 2 Erkek evlat annesi, eş ve yazar olarak bize bir gününü anlatır mısın?
Sanırım bütün kadınlar gibi koşuşturmaca ile güne başlıyorum. Malum titiz bir eş ve oldukça dağınık iki delikanlının arasında kalmak beni oldukça yoruyor. Geleni gideni eksik olmadığı için -bir arkadaşım 'senin otel' diye hitap eder evime- çoğu zamanım mutfakta geçiyor günüm. 

Yaz günleri sabah bir saat yürüyüş yapmaya özen gösteririm. Spor, müzik ve kitap vazgeçilmezlerim arasında.  


3- Aslı’nın iyi bir okuyucu olduğunu biliyorum. Neler okursun belli bir tarzın var mı yoksa ne bulsan okur musun?
 Ne bulsam okurum diyemeyeceğim. Kesinlikle bana bir şeyler hissettirmeli. İlk bir kaç sayfayı okuduğumda kurgunun içerisine girmişsem o kitap bitene kadar gözüme uyku girmez. Romantik, tarihi kurgu, fantastik kısacası içinde aşk ve tutku olan kitaplar tercihimdir.

4-En sevdiği 3 kitap nedir herkesin okuması gerekli diye düşündüğün?
 Kuran'ı Kerim.
Alaca Karanlık serisi
Çile
Kimliksiz
Zoraki Gelin
Duygu

Ben üç dedim ama kitap canavarı aslım altı adet önermiş. Aslı diyorsa okuyun azizim

5- Okumaktan asla sıkılmam dediğin 3 yazar ismi lütfen. 
Necip Fazıl Kısakürek
 Fatih Murat Arsal
 Selvi Atıcı 
 Işılca

6-Peki, Wattpad de kitap okumayı seviyor musun? 
 Yazarken okumak biraz sıkıntı oluyor ama takip ettiğim yazarlar var. Merakla bölüm bekleme heyecanını bende yaşıyorum yani.


7- Wattpad de okuyup bizlere önerebileceğin hikâye var mı? 
 Oldukça fazla zaten bununla ilgili sayfama ayrı bir çalışma ekledim. Acaba Ne Okusam? Başlığı altında sevdiğim okuduğum hikâyeleri takipçilerime öneriyorum.

( Aslı’yı wattpad de takip etmek isterseniz @Aslzden )

8- İşte söyleşinin en heyecanlı kısmı, gelelim senin yazma tutkuna… İlk ne zaman yazmaya başladın? 
 İlk olarak 14-15 yaşlarında şiirle başladım yazmaya. Sonra araya evlilik ardından peş peşe iki çocuk girince uzun bir süre uzak kaldım. Daha sonra sevgili kardeşimin sayesinde kitap okumaya başladım. Lisede edebiyat hocamızın bir sözü vardı. ‘Okuma aşkıyla bir kez tanışırsanız, kendinizi durduramaz kalemi elinize alır ve bir daha bırakamazsınız,' diye aynen bende öyle oldum. 

9- Yemin raflarda okuyucu ile buluşmak üzere, neler hissediyorsun? 
 Yemin konusundaki heyecanım dorukta. Sanki ilk bebeğim gibi. Elime alıp kokusunu içime çekeceğim anı sabırsızlıkla bekliyorum. 

Umarım kitabımı alıp okuyanlarda Yasemin ve Özgür'le birlikte kurgunun içinde yaşamış gibi hisseder... 

10-Yasemin’in (adaşım) hikâyesini yazarken neler hissettin, Kitap olacağını düşünür müydün?
 Yasemin’e yazdığım çok güçlü bir karakterdi. Bir yemin uğruna herkesi ve her şeyi karşısına alabilen, bütün benliğini ortaya koyabilen bir kadındı. Onu yazarken çok eleştiri almama rağmen çokta sevildiğinin de farkındaydım. Ve kitap olacağını düşünmedim yani ilk olacağını düşünmedim. Hep Sertaç ve Ada'nın ilk basılacağını hayal etmiştim. Ama kısmet ‘Yemin’miş. 

11-Özgür’cüğümün yaşadıkları, yazarken o duyguyu verebilmek seni zorladı mı? 
  Yazarken adeta yazdığınız kişiliğe bürünüyorsunuz. Onun gibi düşünüyor onun gibi davranıyorsunuz. Tabii yine de zorlanmadım desem yalan olur. İllaki tatlı zorlukları oldu.


12-Kitap hem Yasemin’in hem de Özgür’ün ağzından anlatılıyor. Erkek ağzından yazmak nasıldı. 
  Üç erkekle birlikte yaşıyor olmanın da etkisiyle çok zevkliydi Özgür'ün ağzından yazmak...


13- Kitabın hazırlık sürecinden biraz bahseder misin? 
   Bambaşka bir duygu yaşıyorsunuz. Yani  hayallerimin elle tutulacak olması bile aşırı heyecan veriyor bana. Ve bu sürece girerken ekibimin mükemmelliğini benim en büyük şansım. Okuyucuya en iyisini vermek için çok yardımcı oldular. İyi ki varsınız Yasemin, Zeynep ve Ebru...

14- Ve gelelim İmkânsız Aşk serisine… Biraz bize Ada’dan, Kerem ve Kenan’dan bahseder misin? Bu kurgu nasıl oluştu… (Okumak isteyenlere sırası ile İmkânsız Aşk Töre, İmkânsız Aşk Yara, İmkânsız Aşktan Kaçış) (Benim favorim Kerem ve Hale’nin hikâyesi İmkânsız Aşk Yara) 
  Okuma aşkıyla yanıp tutuşurken bir kaç töre hikâyesine denk geldim ama aradığım zevki vermedi bana sonra ben aldım elime kalemi. ‘İlk ve tek yazacağım’ diyerek başladığım yola okuyucunun ısrarıyla Kerem ve Kenan'ın hikâyeleriyle devam ederken şimdi 6. Hikâyemi yazıyorum. 


15- Benimsin Aydan ve Alex’in hikâyesi aslında İmkânsız aşk serisinin 4. Kitabı. Hikâye okuyucularının isteği ile yazdın yazarken bir şeyler eksik gibiydi… Haksız mıyım? 
Hikâyelerimde çok sık kullandığım bir cümle var.  "Asla asla deneyeceksin'' diye. Asla yazmam dedim yoğun ısrarla yazmak zorunda kaldım. Ama istediğim duyguyu veremediğimin farkındayım. Sonuç olarak haklısın duygu eksikliği var. 16-Benimsin şimdi Tayfun ve Filiz ile devam ediyor… Kendi adıma Alex ve Aydan’dan daha çok sevdim bu çifti bizi ilerde neler bekliyor ipucu verir misin?
 Bu ikili hiç aklımda yokken çıktı ortaya. Bölümün başına geçmeden ne olacağını tahmin etmem imkânsız o anki duruma göre değişiyor. Bazen bir yoruma takılı kalıp hikâyeyi değişik şekillendire biliyorum. Ama mutlu son yakındır. 17-Mucize… Ne sorsam bilmiyorum ama kurgusu güzel, özel bir hikâye gelecek bölümlerde neler olacak?
  Gelecek bölümlerde; Soner ve Oğuz'un kozlarını paylaştığı 'yok artık' diyeceğiniz bölümler olacak. 18- Yazdıklarının dizi ya da film olmasını ister miydin?
  Bir gün olacak. Ben görür müyüm bilmiyorum ama hissediyorum.


19- Geleceğe dair hayallerin nelerdir? Bir Tutam Çilek ile söyleşi kısmı tamam… 
 Yarına dair hayalleri olmayanlar nefes alan ölülerdir bence. Benim hayallerim kitaplarımım hepsinin kâğıt kokusuyla buluşup milyonlara ulaşması...

20- Blog takipçilerime ve okuyucularına son sözün nedir…
  Asla hayallerinizden ve okumaktan vazgeçmeyin...

Sevgili Aslı,
Okuyucun bol, yolun açık olsun… 
Sevgiler,
Çilek Kız Yasemin, 
Çok çok zevkliydi bende teşekkür ediyorum.

Şimdi gelelim okuyucularının sorularına… 
Zeynep Alkanat – Neden başka bir ülke değil de İtalya?

 Melek için yakışıklı bir babaya ihtiyacım vardı. Malum İtalyan erkeklerini bilmeyen bir araştırsın derim. 

Zeynep Alkanat – Aşkı bu kadar yoğun anlatman eşine duyduğun aşk mı? 
 Tek kelimeyle evet, eşime 15 yaşında âşık oldum. O gündür bu gündür hiç eksilmeden Allah'ıma şükürler olsun aşkı yaşıyorum. Bana verdikleriyle birlikte onu çok seviyorum. 

Allah herkese böyle bir aşk nasip etsin.

Huriye Çelik – Yazdığın karakterlere gerçek hayattan bir örnek var mı? (Sertaç için esinlendiğin kişiye talibim) 

  Hurişim Sertaç isminin asıl kahramanı da üzgünüm bir hayal ürünü. Bunu ilk defa açıklıyorum Sevgili Selvi Atıcı'nın ilk yazdığı "Neden" adlı hikâyesini okuyan varsa bilir, psikopat ruhlu Sertaç'ı. Hikâyenin sonunda öldüğü için günlerce üzüldüm. Ve Sertaç yaşamalı dedim kendimce böylece Ada ile birlikte yaşamaya başladı. 


Tuğba Özcan- İlk hikâyeni kaç yaşında yazdın? Her hangi bir platformda yayınladın mı? 
  
  İlk hikâyem İmkânsız Aşk TÖRE, 32 yaşında yazmaya başladım ve  wattpad ve Facebook da hâlâ yayında. 


Seninle Tek Kelime Oyununa Hazır mısın? 
(Yazdığım Kelimenin Karşısına Senin için İfade Ettiği Anlamı Tek Kelime ile Yazar mısın?)

Yemin - Heyecan
Editör-Yasemin Şahin
Güroğlu -Özgür 
Mimar -Yasemin 
Basketbol- İkizler (Kerem /Kenan)
Fenerbahçe -Tutku
Evlat - Cennet kokusu
Sertaç - Aşk 
Çilek -(reçel dermişim) Tabii ki Yasemin 
Töre- Göz bebeğim 
İkiz - Hale (çok istedi ama ikiz sahibi olamadı )
Taksi- Eylül 
Oğuz -Ahsen 
Mucize - Bölüm yazmam gerek 
Yasemin- Şans


1 yorum:

  1. Harika bir söyleşi olmuş bayıldım ikinizi de seviyorum kızlarhatta burda aslı soru soranları da hepinizi watpatt tanıyorum çünkü bir arkadaşım kitap okumayı çok seviyorum ama her zaman kitap alamıyorum dediğimde watpatt önerdi çok şanslıyım sizi tanıdım Aslı kalemine bayıldım imkansız serisinin hepsini okudum hepsinde bana göre duyguyu vermiştin çünkü ben okurken hissettim aydan hikayesi bence mükemmeldi ben çok yerde aydanla beraber ağladım Alex mükemmel bir karakter Di Yemin kitap olarak okudum mükemmel az kalır özgür çok sevsemde benim favorim ikizlerdi umarım kitap olur hepsi sizi seviyorum kızlar ben Nurdan umarım tanıdınız nurdannick

    YanıtlaSil