2 Şubat 2018 Cuma

Aslı Genç Gürışık kimdir? Buyrun söyleşiye...


Merhaba;
Şubat Ayının söyleşi konuğu yazdığı kurgularla Wattpad de fenemon olan ve Beni Sevdiğin Kadar kitabının yazarı Sevgili Aslı Genç Gürışık  

Aslı’cığım öncelikle söyleşi talebimi kabul ettiğin için çok teşekkür ederim... Tabii ki kabul etmeme gibi bir şansın yoktu. Keyifli bir söyleşi için haydi sorulara.
Sevgili okur sende çayını ya da kahveni al keyifli söyleşiyi okumaya başla…
Seninle söyleşi yapmak benim için zevkti.

1- Aslı Genç Gürışık kimdir blog takipçilerime kendinden bahseder misin?
14 yıllık evli, otuzların sonlarında ikinci bebeğinin doğumuna saatler sayan bir anneyim. 8 yıldır dünyaca ünlü bir kozmetik markasında satış danışmanı olarak çalışıyorum. (Christian Dior-güzellik uzmanı)


2- Aslı’cığım bize bir gününü anlatır mısın?
Her gün güne sabah saat o6.00 da başlıyorum. Daha yataktan çıkmadan önce kafamda önce günün programını yapıyorum. Eğer hafta içiyse oğlumu okula, hafta sonuysa kursa gönderirim. Sonra günün yemeği ve rutin ev işlerinden sonra 11.30 da mesaim başlıyor. İşe gidip gelirken toplu taşıma aracında, gün içerisinde yemek ve çay saatlerinde kitabımı okur ya da wattpad okuyucularıma hikâyelerime yaptıkları yorumlara cevap veririm. Akşam 21.00 da tekrar eve döndüğümde yemek, yine günlük ev işleri ve ailemle birlikte zaman geçiririm. Gece yarısına doğru herkes uyuduğunda ya okuduğum kitaba devam ederim ya da wattpadde paylaştığım hikâyeye bölüm yazarım ve gün böylece biter. Aslı’nın bir günü çoğunlukla bu şekilde geçiyor.

3- Aslı’nın iyi bir okuyucu olduğunu ben biliyorum. Aslı ne tarz okur, neler okur? 
Kişisel gelişim ve paranormal dışındaki her şeyi okuyabilirim. Romantizm ve fantastik romanlar favorilerimdir.4-Aslı’nın herkesin okuması gerek dediği 3 kitap söyler mi bize? 
Kuran-ı kerim Türkçe açıklaması
Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk
Simyacı – PAULO COELHO

5- Asla okumam dediğin bir tarz var mı?
Paranormal kitaplar

6- Wattpad de sadece yazıyor musun? Ya da okumayı sevdiğin kurgular var mı?  Wattpadi daha çok yazmak için kullanıyorum. Ben daha çok kitap kokusunu soluyarak okumaktan yana olsam da elbette ki sevdiğim, takip ettiğim yazarlarda var. Nurcan Balkanlı, Aslı Özden, Esra Tok, Çiğdem Öz, Elif Yılmaz, Merve Duman favorilerimdir.

7- Şimdi okur Aslı’dan yazan Aslı’ya geçelim… İlk ne zaman yazmaya başladın?  
İlk olarak 2014 de “Beni Sevdiğin Kadar”  isimli hikâyemi yazmaya başladım.

8- Peki ilk kelimelerini bilgisayarda mı yazdın yoksa kâğıt kalemle mi?
Tabii ki kâğıt ve kalemle…

9- Ve ilk yazdığın cümleleri bizimle paylaşır mısın?
Ve karanlık ilk defa kalbimize o gün dokundu… Kendi içimizde kaybolduk.

10- Seni yazman konusunda destekleyen bir kişi var burada onu da analım mı? Söz sende…
Yazma konusunda beni ilk destekleyen bölge koordinatörümün rahmetli eşi Ali Serhat Aktaşbak ağabeyimdi. (Nurlar içinde yatsın.) İlk kâğıtlara yazdığım notları ona okuturdum. Bana bir gün yazdığım hikâyelerin kitap olacağını ve imza günümde benden imzalı kitabımı almak için geleceğini, hayallerimden vazgeçmeme mi söylerdi. Söylediği gibi oldu. Hikâyem kitap oldu, ancak imza için gelmek ona nasip olmadı.

11- Wattpad’de harika kitapların var birçoğunu okudum… İçlerinden senin için en özeli hangisi, neden? (5 Çocuklu anneye en sevdiğin çocuğun hangisi diye sordum, cevabı bekliyorum)
Kitaplarım için yaptığın yoruma çok teşekkür ederim ÇİLEK KIZ. Evet, hepsinin yeri benim için çok ayrı. Ama Gözyaşı Çetesi benim için en özel olanı. Çünkü hikâyedeki her karakteri bir arkadaşımdan esinlenerek yazdım. Ve şu ana kadar yazarken en çok eğlendiğim, kendimi özgür hissettiğim hikâyeydi.

12-Beni Sevdiğin Kadar’ı kitap olarak eline aldığında ne hissettin?
Önce inanamadım. Kitap… İnsanın yarattığı karakterlerin ete kemiğe bürünmesi, bir anlamda onların ölümsüzleşmesi demek... Wattpad de hikâyemi paylaşmaya başladığımda sadece hayalim vardı, umudum yoktu.  O nedenle kitabı ilk elime aldığımda kapağını açmadan rahat bir 5 dakika sadece kapağına baktım.

13- Yazdığın kurguya ilk gelen yorumu hatırlıyor musun?
“Esra’ya ne oldu?”

14-Hikâyenin en başında Oğuz’un gördüğü kâbusu yazarken nasıl bir duygu içindeydin?
Oğuz’un gördüğü rüyayı ben kurgulamadım aslında, sadece kendi gördüğüm kâbusu yazdım.

15- Firuze ve Oğuz kitabı okurken ben Firuze’yi Filiz Akın, Oğuz’u Ediz Hun olarak hayal ettim okudum. Bana göre Türk sineması tadındaydı sen yazarken ne hissettin. ( Dede – Hulisi Kentmen veya Nubar Terziyan, Ebru Yengede – Aliye Rona ya da Suzan Avcı)
Karakter analizine bayıldım. Yeşilçam’ın o dönemlerinde hikâyem filmi yapılmış olsaydı kesinlikle Firuzeyi Filiz Akın’ın, Oğuz’u Ediz Hun’un oynamasını çok isterdim. Ebru yenge için Suzan Avcı, Mustafa dedeyi canlandıracak en uygun kişi ise rahmetli Hulusi Kentmen’di.
Beni Sevdiğin Kadar ilk deneme kitabımdı. Masum, her yaş grubunun okuyabileceği, seninde söylediğin gibi Türk filmi tadında bir hikâyeydi. Zaten okuyucuların çoğundan Yeşilçam filmlerine benzediğine dair yorum aldım.

16-Yazarken uyguladığın bir ritüel var mı?
Her hangi bir ritüel uygulamıyorum.

17- Hikâyenin Diğer Yarısı ilk okuduğum kurgun onu kitap kokusu ile okuyabilecek miyiz? Ve onu yazarken neler hissettin?
Hikâyenin Diğer Yarısı benim ikinci kurgumdu. Kitap olmasını elbette ki çok isterim ama onun daha zamanı var. Çünkü düzenlenmesi gereken çok fazla kısım var.


18- Okurlarına müjdeyi verelim ‘DELİ MAVİ’ şu an editörde ve yakında raflarda heyecanlı mısın?
Hem de çoooook. Hani söyleşinin başlarında her hikâyenin aslında bir annenin çocuklarından biri gibi olduğunu söylemiştin ya çok doğru. Ve şimdi o çocuklardan birisi büyüdü ve telli duvaklı gelin oluyor diyelim. Gereksiz bir benzetme gibi olmamıştır inşallah.

Bence çok güzel bir benzetme… Kızın büyüdü ve yuvadan uçuyor…

19-Sen romantik yazarsın, tarzın dışında ne yazmak istersin?
Fantastik yazmayı çok istiyorum. Cesaret edebilirsem kafamda var bir şeyler ama zaman ne gösterir şimdilik bilemiyorum.

20-Burası atış serbest gönlünden ne geçiyorsa yaz bakalım…
Öncelikle bu söyleşiyi okuyan wattpad yazarı varsa küçük bir tavsiyem olacak. Lütfen yayınevlerinden gelen teklifleri değerlendirmeden önce iyi düşünsünler. Bu konuda yaşadığım bir sıkıntıyı paylaşmak isterim. İlk sözleşme imzaladığım yayınevi Mortena Yayınlarıydı. Hikâyenin Diğer yarısı isimli kitabım için koskoca bir yıl oyaladılar beni. Ha bu gün ha yarın derken neredeyse yazmaktan soğuttular diyebilirim. Boşu boşuna geçen sadece 1 yıl değil üzüldüğüm, bu süreçte reddettiğim çok iyi teklifler vardı.

21- Blog takipçilerime ve okuyucularına son sözün nedir… (Bu arada bu söyleşi yayınlandığında sevgili yazarım 2. Bebeğini kucağına almış olacak… Hoş gel minnak prenses Asya sevdiklerinle, uzun, sağlıklı, mutlu, başarılı ve aşk dolu bir ömrün olsun)
 
Güzel dileklerin için çok teşekkür ederim. Âmin inşallah.
Blog takipçilerine son sözüm; Nasıl mutlu oluyorlarsa öyle yaşasınlar. Çünkü hayat bazı şeyleri erteleyemeyecek kadar kısa.
Sevgili Aslı,
Okuyucun bol, yolun açık olsun…
Sevgiler,
Çilek Kız Yasemin,


Seninle Tek Kelime Oyununa Hazır mısın?
(Yazdığım Kelimenin Karşısına Senin için İfade Ettiği Anlamı Tek Kelime ile Yazar mısın?)
Dede – Hulusi Kentmen
Kaza – Kader
Aşk – Heyecan
Tuğrul -  Jasmin
Çilek –  Yasemin
Ebru Yenge - sinsi
Handan – Güven
Yavuz Selim – Dengesiz
Yalan – Şüphe
Çikolata – Kalori
Gözyaşı Çetesi – Kahkaha
Tamahkâr – Tutku
Alex – Vivienne
Deli Mavi – Ters köşe
Kitap –Huzur
Masal – Ukde
Jasmin – Yasemin
Günseli –  Nurcan
Selen –  Huriye
ŞAG – Dostluk


           
2 yorum:

  1. Yaşasın deli mavi geliyor 🤗
    #sag da sizi seviyor canlarım 😘😘😘 yüreğinize sağlık 😘😘😘

    YanıtlaSil
  2. Tabi ki Selen deyince akla ben gelecektim, başka ne olacaktı. 😂😂😂
    Muhteşem bir söyleşi olmuş, ikinizi de öperim 😘😘😘😘

    YanıtlaSil